FOTO  

  

This image for Image Layouts addon
Helena Vedralová
This image for Image Layouts addon
Markéta Mužátková
This image for Image Layouts addon
Karel Mužátko
This image for Image Layouts addon
Pavel Zeman
This image for Image Layouts addon
Muziga

Maraton hudby, Brno 2021

Smetanova Litomyšl, Klášterní zahrady 2022

Nahraní, Filharmonie Hradec Králové 2023

 

PLAY LIST 

 STAGE PLAN 

 

PRESS

NAPSALI O NÁS

(…)Současná inkarnace skupiny má v názvu vypíchnuté jméno Heleny Vedralové. To proto, že opravdu stojí především na jejím zpěvu a houslích, potažmo viole. Z pamětníků dřívějších sestav se na nahrávce podílel jen zmíněný Petr Kořínek, navíc v jednom případě pohostinsky vystřídaný Marianem Friedlem. Také jen v roli hosta se objevila někdejší členka Muzigy, původem francouzská hráčka na perkuse Cécile Boiffinová. K písni Horečka přispěla marimbou. Zbytek obsazení je nový a příkladně „hraje na kapelnici“, byť jazzující trubku Karla Mužátka (též Sovičův Golden Big Band Prague) ani „etnické“ bicí Markéty Vedralové nepřeslechneme.

Dřívější přednosti ovšem zůstaly zachovány. Nekonvenční přístup k lidové písni, soudobou vážnou hudbou poučená interpretace, všesvětově etnické inspirace, originální aranžmá, emotivnost projevu. 

Tomáš S. Polívka, Kulturní magazín UNI 02/20

https://www.magazinuni.cz/hudba/helena-vedralova-a-muziga-zezali-zvazali/

 

 

(…) Repertoár Muzigy se skládal i nyní skládá z úprav lidových písní. Od ostatních akustických kapel, které k folklóru přistupují citlivě a přitom si jej originálně upravují, se Muziga liší nevšední hrou houslí, zapojením trubky a sofistikovanou rytmikou, která střídavě organicky vyplouvá na povrch a mizí pod tóny melodických nástrojů. (…) Album obsahuje jak skutečně sofistikované a dramatické skladby, tak téměř hity typu zpěvné Šohajovy hlavy nebo závěrečné „dožínkové“ písně Pantáto. Mezi nejzajímavější momenty patří Zrálo jabko s krásnou křídlovkou nebo Pomluvy (…).

Milan Tesař (Rádio Proglas) Kulturní Magazín UNI 05/20

https://www.magazinuni.cz/hudba/helena-vedralova-muziga-zezali-zvazali/

 

 

(…) Muziek van eeuwen oud blijkt in de handen van Vedralova, haar viool, stem en band Muziga nog steeds actuele muziek te zijn, van een ongekende diepgang, met tijdloze thema’s en onveranderlijke waarden die de muziek ongetwijfeld de diepe melancholie meegeven die Muziga er in weet te leggen. Een indrukwekkend album, waar je geen woord van hoeft te verstaan om er diep door geraakt te worden. Mooi.

(...) Hudba stará několik století se v rukou Vedralové, jejích houslí, hlasu a kapely Muziga  ukazuje jako hudba současná, nebývale hluboká, s nadčasovými tématy a neměnnými hodnotami, které hudbě nepochybně dodávají hlubokou melancholii, kterou do ní Muziga umí vložit. Působivé album, z něhož nemusíte rozumět ani slovo, aby vás velmi zasáhlo. Krásné.

Holly Moors (Moors Magazine, Holland) 05/20

https://bit.ly/2xo24fY


https://blisty.cz/art/105230-krasa-valasskeho-folkloru.html


 

Helena Vedralová is een Tsjechische zangeres(alt) en violiste.  Nu is ze terug met haar nieuwe album Moře/Sea (ja zee dus) onder haar eigen naam. Dat wil niet zeggen dat ze geen hulp krijgt hier, want een deel van de Muziga-leden en tevens basklarinettist Gareth Davis (A-Sun Amissa, Maze, Mere, Birdt, Oiseaux-Tempête, Shivers) schuiven hier aan en brengen naast twee basklarinetten ook percussie, zang, drums, tabla, hakkebord en monochord. Vedralová brengt hier originele songs, die een meditatief karakter hebben. Ze brengen hier een soort avant-gardistisch folk,waar ook ambient, experimenten en jazzy elementen doorheen verweven zitten. Het is muziek die je door het kalme en soms gewoonweg bezwerende karakter even helemaal uit de drukte van alledag weet te nemen; de kalmte van de zee, zonder dat het new age-achtig wordt. Voor mensen die geen zeeën van tijd hebben, is dit ook een fraai onthaastend werk.... Een wonderschoon en bezinnend album!

Helena Vedralová je česká zpěvačka (alt) a houslistka.  Nyní se vrací s novým albem Moře/Sea (ano, moře) pod svým vlastním jménem. To ovšem neznamená, že by tu neměla pomocníky, protože se k ní přidali někteří členové Muzigy a také basklarinetista Gareth Davis (A-Sun Amissa, Maze, Mere, Birdt, Oiseaux-Tempête, Shivers), kteří sem kromě dvou basklarinetů přidali perkuse, zpěv, bicí, tabla, cimbál a monochord. Vedralová sem přináší autorské písně, které mají meditativní charakter. Předvádějí zde jakýsi avantgardní folk, který je protkán i ambientními, experimentálními a jazzovými prvky. Je to hudba, která vás svým klidným a někdy až zaklínačským charakterem dokáže na chvíli vytrhnout ze shonu všedních dnů; klid moře, aniž by se stal new age. Pro lidi, kteří nemají oceány času, je to také nádherně neuspěchaná práce..... Úžasně krásné a zadumané album!

Xango Music, Holland 20. 12. 2022