FOTO  

  

This image for Image Layouts addon
Helena Vedralová
This image for Image Layouts addon
Markéta Mužátková
This image for Image Layouts addon
Karel Mužátko
This image for Image Layouts addon
Pavel Zeman
This image for Image Layouts addon
Muziga

Maraton hudby, Brno 2021

Smetanova Litomyšl, Klášterní zahrady 2022

 

PLAY LIST 

 STAGE PLAN 

 

PRESS

NAPSALI O NÁS

(…)Současná inkarnace skupiny má v názvu vypíchnuté jméno Heleny Vedralové. To proto, že opravdu stojí především na jejím zpěvu a houslích, potažmo viole. Z pamětníků dřívějších sestav se na nahrávce podílel jen zmíněný Petr Kořínek, navíc v jednom případě pohostinsky vystřídaný Marianem Friedlem. Také jen v roli hosta se objevila někdejší členka Muzigy, původem francouzská hráčka na perkuse Cécile Boiffinová. K písni Horečka přispěla marimbou. Zbytek obsazení je nový a příkladně „hraje na kapelnici“, byť jazzující trubku Karla Mužátka (též Sovičův Golden Big Band Prague) ani „etnické“ bicí Markéty Vedralové nepřeslechneme.

Dřívější přednosti ovšem zůstaly zachovány. Nekonvenční přístup k lidové písni, soudobou vážnou hudbou poučená interpretace, všesvětově etnické inspirace, originální aranžmá, emotivnost projevu. Vzácně a umírněněji se Helena Vedralová pouští i do poloh, jaké bychom čekali od Ivy Bittové, ale nejde o žádnou kopii, pouze o podobně nasměrovanou cestu z folklorní do „alternativní“ interpretace. Vedralové není cizí ani šansonové vypravěčství (mívala i autorský šansonový program Eva se houpá), namátkou v písni Šohajova hlava. A co není pro puristy, to ocení „kolážisté“.

Tomáš S. Polívka, Kulturní magazín UNI 02/20

https://www.magazinuni.cz/hudba/helena-vedralova-a-muziga-zezali-zvazali/

 

 

(…) Repertoár Muzigy se skládal i nyní skládá z úprav lidových písní. Od ostatních akustických kapel, které k folklóru přistupují citlivě a přitom si jej originálně upravují, se Muziga liší nevšední hrou houslí, zapojením trubky a sofistikovanou rytmikou, která střídavě organicky vyplouvá na povrch a mizí pod tóny melodických nástrojů. V neposlední řadě pak stojí celé album na zpěvu Heleny Vedralové, který se v kombinaci s houslemi místy blíží jedné z hudebních podob Ivy Bittové. Album obsahuje jak skutečně sofistikované a dramatické skladby, tak téměř hity typu zpěvné Šohajovy hlavy nebo závěrečné „dožínkové“ písně Pantáto. Mezi nejzajímavější momenty patří Zrálo jabko s krásnou křídlovkou nebo Pomluvy, ženská odpověď na mužskou verzi téže písně v podání skupiny Bezobratři (…).

Milan Tesař (Rádio Proglas) Kulturní Magazín UNI 05/20

https://www.magazinuni.cz/hudba/helena-vedralova-muziga-zezali-zvazali/

 

 

(…) Muziek van eeuwen oud blijkt in de handen van Vedralova, haar viool, stem en band Muziga nog steeds actuele muziek te zijn, van een ongekende diepgang, met tijdloze thema’s en onveranderlijke waarden die de muziek ongetwijfeld de diepe melancholie meegeven die Muziga er in weet te leggen. Een indrukwekkend album, waar je geen woord van hoeft te verstaan om er diep door geraakt te worden. Mooi.

Holly Moors (Moors Magazine, Holland) 05/20

https://bit.ly/2xo24fY


https://blisty.cz/art/105230-krasa-valasskeho-folkloru.html