BIOGRAFIE

Muziga ve valašském nářečí znamená označení pro jakoukoliv hudbu, tancovačku nebo skupinu muzikantů jakékoliv úrovně, počtu i obsazení.

Kapelu Muziga založili Helena a Jiří Vedralovi, kteří se úpravám a interpretaci lidových písní začali věnovat v roce 1992 a v letech 1995 až 2000 vystupovali jako trio s jazzovým kontrabasistou Petrem Kořínkem.

Potom Muziga pokračovala jako kvarteto s francouzskou marimbistkou a perkusionistkou Cécile Boiffin a kontrabasistou Janem Dvořákem. Později se do sestavy vrátil Petr Kořínek a přibyl kolega z Horské karavany, hráč na dechové nástroje Bharata Rajnošek.

V roce 2019 vydává Helena Vedralová s obměněnou sestavou kapely nové CD a vzniká nové uskupení. Tak jako kdysi při dožínkách či svatbách, propojil na nahrávce duch valašských písní muzikanty více generací.

V novém projektu podporuje Helenin zpěv a housle trumpetista Karel Mužátko, bicí obstarává Markéta Mužátková a kontrabas Pavel Zeman. Kapela svým nástrojovým obsazením kopíruje tradiční moravské lidové soubory, ale přesto zní současně.  I když všichni muzikanti prošli klasickou i jazzovou průpravou a mají různé kořeny i temperamenty, našli společnou cestu, jak sloužit sdělení lidových písní. Ty v jejich rukou ožívají někdy radostí, jindy smutkem, stejně jako před třemi stovkami let.

„Nejčastěji hraju a zpívám písničky z Valašska. Je to kraj, kde se narodili a žili moji předkové, jsou tam místa mého dětství, která důvěrně znám. Je tam půda, kterou jsem pomáhala obdělávat a kde se ještě zpívalo při práci i odpočinku. Je tam dům, ve kterém nás ve světnici spávalo devět a dědáček nám, vnoučatům, před spaním vyprávěl, jak to bývalo za starých časů. Ty chvíle mě dodnes spolu s mými houslemi inspirují.“

Helena Vedralová

 

Our mission

Helena Vedralová

Houslistka, zpěvačka, autorka 

 

Hru na housle studovala u prof. Josefa Jírů a Petra Messiereura. Objevuje se především na scénách world music a alternativy. Pravidelně hostuje v symfonických orchestrech a ojediněle se také věnuje interpretaci soudobé hudby. Od roku 1992 se hlavním těžištěm jejího zájmu stalo zpracovávání moravského folklóru převážně z rodného Valašska. Lidové písně hraje a zpívá jak sólově, tak se skupinou Muziga. Autorsky se podílela také na projektech Muzigy se symfonickými orchestry a na scénické hudbě pro několik divadelních představení. Věnuje se také vlastní autorské tvorbě (album MOŘE - SEA 2022).

Our mission

Karel Mužátko

Trumpetista

 

Hru na trubku absolvoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka pod vedením Zdeňka Šedivého a Radomíra Pobořila. Aktivně se věnuje klasické hudbě, jazzu i dalším žánrům. Působí v Orchestru Ježkovy stopy, Golden Big Band Prague, Love Song Orchestra a v divadle ABC. Vidět ho také můžete v kapelách Kašpárek v rohlíku či Gin In Jam.

Mezi jeho úspěchy v klasické hudbě patří první místo na soutěži konzervatoří v Pardubicích v roce 2016.

Our mission

Pavel Zeman

Kontrabasista

 

Hře na kontrabas se začal učit pod vedením Mariana Friedla, později absolvoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze. V současné době studuje na tento nástroj jazzovou interpretaci u Jaromíra Honzáka na HAMU.

Kromě Muzigy působí v Triu Štěpána Markoviče, kde doprovází Chantal Poullain v jejím pořadu, zaměřeném na šansony.

Our mission

Markéta Mužátková 

Bubenice, kytaristka, zpěvačka, autorka

 

Absolventka Konzervatoře Jaroslava Ježka v oboru bicí a studentka oboru skladba. Mimo Muzigu koncertuje s kapelou Vesna, Otázka času, Bon Art Orchestra a uskupením Matěj Štesko a Kapela proroka.

Učí na ZUŠ MusicArt a kromě hry na bicí zpívá, skládá vlastní hudbu a hraje na kytaru a indická tabla.