PROJEKTY

VALAŠSKÉ ČAROVÁNÍ

Muziga a Litomyšlský symfonický orchestr 2010

Na základě projektu Kde slunce snídá dostala Muziga nabídku spolupracovat s Litomyšlským symfonickým orchestrem. Vznikla nová suita Valašské čarování, která na předchozí projekt volně navazuje a je poctou valašskému folklornímu odkazu.

Hudba: Jiří Vedral, Helena Vedralová

Hrají: Muziga – Helena Vedralová – zpěv, housle, viola, Jiří Vedral – zpěv, kytara, Bharata Rajnošek – saxofony, trubka, Petr Kořínek – kontrabas

Dirigent: Jan Šula

KDE SLUNCE SNÍDÁ

Muziga a Filharmonie Hradec Králové 2006

Dvě zpěvačky, hledající kontinuitu, souvislosti a spojnice, dvě stavitelky mostů mezi minulostí a současností, mezi kulturami a styly, putují spolu s Filharmonií Hradec Králové k místu, kde slunce snídá ...

 

Feng-jün Song – Čína

Zpěvačka, jejíž projev vychází z pekingské opery (ťing-si), kterou dlouhá léta studovala, z čínské lidové hudby (min-ke, min-jue) i klasické čínské hudby (ku-jue). Asiiské lidové písně staré tisíce let nechává zaznít v nových zpracováních plynoucích v širokém proudu world music.

 

Helena Vedralová – Valašsko

Klasicky školená houslistka, vracející se ke svým hudebním i lidským kořenům. Valašský folklór hraje a zpívá v osobitých úpravách, v nichž se snoubí poučenost a vytříbenost se spodními energetickými proudy lidové hudby.

Orchestrace: Martin Smolka, Jiří Vedral, Helena Vedralová a Michal Nejtek

Spoluúčinkují: Muziga, Horská karavana. Filharmonie Hradec Králové

Dirigent: Marian Lejava

LÁVKY A MOSTY

Muziga a Jazzový orchestr Petra Kořínka - Český rozhlas 2002

Nové cesty českého etno jazzu

"Pokusíme se dnes spolu hledat a stavět lávky a mosty. Mosty mezi několik století starými lidovými melodiemi a texty, současnými jazzovými muzikanty a vámi posluchači ..."

Ve Studiu 2 Českého rozhlasu v Praze společně vystoupil v roce 2002 Jazzový orchestr Petra Kořínka a skupina Muziga. Vysílání koncertu bylo součástí Jazzové sezóny Eurorádia.

Dirigent: Petr Kořínek

Autoři hudby a aranžmá: Petr Kořínek, Jiří Vedral, Helena Vedralová

Dramaturg: Aleš Opekar

DIVADLO

Od roku 2002 spolupracovala Helena s výtvarnicí Hanou Voříškovou. V roce 2003 vzniklo jejich představení Kde lásko, kdes byla, mozaika lidové poezie v obrazech a písních. V roce 2008 na ně navázalo představení V širém poli hruška, pásmo divadelních klipů k živě hraným písničkám Muzigy, v němž křehkost a intimita papírového divadla vytváří magický prostor, zvýrazňující poetiku lidových textů. Na základě jeho úspěchu pak vzniklo další představení Pohyblivé obrázky pro festival Papiertheatertreffen v německám Preetzu (2012).

SCÉNICKÁ HUDBA

Hudba k divadelním představením

Arlekin v tarapatach (2005 – Teatr Lalek Arlekin v Lodži - Polsko)

Bruncvíkova dobrodružství (2004 - Malé divadlo v Českých Budějovicích) 

HORSKÁ KARAVANA

Horská karavana, skupina doprovázející čínskou zpěvačku Feng-jün Song.

V roce 2000 začala Muziga spolupracovat s čínskou zpěvačkou Feng-jün Song. Vznikla hudební skupina, kterou tehdy tvořil ještě hudební skladatel Martin Smolka a později ho nahradil multiinstrumentalista Bharata Rajnošek. Z této spolupráce vznikla dvě alba asijských lidových písní – Horská karavana (2001) a Song z dračího člunu (2004) a roce 2006 symfonický projekt Kde slunce snídá.